Hieronder vind je dag per dag de resultaten en het programma van de Belgen die deelnemen aan de Paralympische Spelen in Tokyo. 
We voegen de links naar de LIVESTREAMS toe van zodra die beschikbaar zijn.

BELANGRIJK

  • Niet elke wedstrijd in Tokyo wordt gecapteerd.
  • Het programma en de informatie over de livestreams is onderheving aan wijzigingen. Hou deze pagina goed in de gaten.

 Dagelijks kan je ook de Spelen volgen via een magazine over de Paralympische Spelen op:

  • Sporza : elke avond net voor of na Het Journaal Laat, daags nadien is er telkens een herhaling na het middagjournaal.
  • RTBF - Tipik: elke avond om 20u05
  • Lokale televisie Wallonie: elke avond om 17u40
  • BX1: elke avond om 19u15 of 19u45 (afhankelijk van welke dag)

2
Time (BEL) Sport Athlete Discipline Result How to stare: livestream
02:48
Road cycling
Men's Road race MC2

16th place - 2:19:19

02:48
Road cycling
Men's Road race MC3

8th place - 2:11:06

06:00
Road cycling
Men's Road race MT2

2nd place - 52:15

silver
08:30
Road cycling
Jonas Van de Steene – Jean-François Deberg – Laurence Vandevyver
Mixed Team Relay

8th place - 57:08

12:52
Athletics
Women's Long Jump T63 Final

9th place - 3.72

Athlete results

24

Time (BEL)
13:00
Sport
Opening Ceremony
Athlete
Paralympic Team Belgium
How to stare: livestream

25

Time (BEL)
02:40
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT9 - Group A - Qualification 1
Result

Victory against Tahl Leibovitz (USA)
3-0 (11/5-11/2-11/9)

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
05:20
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT5 - Group B - Qualification 1
Result

Defeat against Ming Chih Cheng (TPE)
1-3 (4-11/3-11/14-12/8-11)

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
11:00
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT11 - Group B - Qualification 1
Result

Victory against José Martinez Barreto (VEN)
3-0 (7-11/8-11/9-11)

How to stare: livestream

No livestream available

26

Time (BEL)
02:00
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT9 - Group A - Qualification 2
Result

Victory against Juan Perez Gonzalez (ESP)
3-0 (11-5/11-5/11-8)

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
02:00
Sport
Goalball
Athlete
Belgian Bulls
Discipline
Men's Preliminary - Group B
Result

Victory: BEL 10 - 3 CHN

How to stare: livestream
Time (BEL)
03:00
Sport
Track cycling
Athlete
Griet Hoet - Anneleen Monsieur
Discipline
1000m time trial WB Final
Result

1:07.934 (PR)
3rd place

How to stare: livestream
Time (BEL)
03:31
Sport
Swimming
Athlete Discipline
Women's 100m Breaststroke - SB9 - Heats
Result

11th place - 1:27.96

How to stare: livestream
Time (BEL)
04:22
Sport
Track cycling
Athlete Discipline
Men's 3000m Individual Pursuit Heats
Result

Disqualified

How to stare: livestream
Time (BEL)
05:04
Sport
Track cycling
Athlete Discipline
Men's 3000m Individual Pursuit Heats
Result

5th place - 3:30.284

How to stare: livestream
Time (BEL)
06:40
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT11 - Group B - Qualification 2
Result

Victory against Takeshi Takemori (JPN)
3-1 (7-11/11-9/11-9/10-12/11-5)

How to stare: livestream

No livestream

Time (BEL)
09:40
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT5 - Group B - Qualification 2
Result

Defeat against Jack Hunter Spivey (GBR)
3-1 (11-6/9-11/11-5/11-8)

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
11:54
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Individual Test - Grade IV
Result

3rd place - 72,853 %

How to stare: livestream
Time (BEL)
13:58
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Individual Test - Grade V
Result

1st place - 76,524 %

How to stare: livestream

Live on television: TIPIK - RTBF, www.sporza.be 

Time (BEL)
15:29
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Individual Test - Grade V
Result

7th place - 69,357%,

How to stare: livestream

Live on television: TIPIK - RTBF
www.sporza.be

27

Time (BEL)
02:00
Sport
Goalball
Athlete
Belgian Bulls
Discipline
Men's Preliminary - Group B
Result

Victory: BEL 6 - 3 TUR

How to stare: livestream
Time (BEL)
07:00
Sport
Archery
Athlete Discipline
Men's Individual Compound Open - Open ranking round
Result

18th place - 683 points (PB)

How to stare: livestream
Time (BEL)
07:20
Sport
Track cycling
Athlete Discipline
Men's 1000m Time Trial Final
Result

7th place - 1:08.825

How to stare: livestream
Time (BEL)
10:00
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's Singles First round
Result

Victory against Nico Langmann (AUT): 6-4/6-1

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
12:14
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Individual Test - Grade III
Result

6th place - 70,853%

How to stare: livestream
Time (BEL)
13:00
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT9 1/4 final
Result

Victory against Agunbiade (NIG)
3-0 (13-11/13-11/11-5)

How to stare: livestream
Time (BEL)
13:40
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Florian - Men's Singles TT11 1/4 final
Result

Victory against Chang Gi Kim.(KOR)
3-1 (13-11/11-5/8-11/11-4)

How to stare: livestream

No livestream available

28

Time (BEL)
03:00
Sport
Track cycling
Athlete
Griet Hoet - Anneleen Monsieur
Discipline
Women's 3000m Individual Pursuit WB Heats
Result

4th place - 3:25.418

How to stare: livestream
Time (BEL)
04:47
Sport
Track cycling
Athlete
Griet Hoet - Anneleen Monsieur
Discipline
Women's 3000m Individual Pursuit WB Final
Result

4th place - 3:25.654

How to stare: livestream
Time (BEL)
05:20
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT9 1/2 final
Result

Victory against Nozdrunov (RPC)
3-2 (11-8/8-11/11-1/11-13/11-4)

How to stare: livestream
Time (BEL)
06:00
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT11 1/2 final
Result

Defeat against Samuel Philip von Einem
2-3 (11-4 / 11-4 / 9-11 / 8-11 / 5-11) 
3rd place

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
06:13
Sport
Archery
Athlete Discipline
Men's Individual Compound Open - 1/16 eliminations
Result

Victory against Anon Ungaphinan (THA); 143-130

How to stare: livestream
Time (BEL)
06:20
Sport
Boccia
Athlete Discipline
Mixed Individual BC2 Pools - 1st match
Result

Defeat against Robert Mezik (SVK) - 1-10

How to stare: livestream
Time (BEL)
08:00
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's Singles Second round
Result

Victory against Ratzlaff (USA): 6/1 - 6/1

How to stare: livestream

No livestream available on court 3

Time (BEL)
12:00
Sport
Goalball
Athlete
Belgian Bulls
Discipline
Men's Preliminary - Group B
Result

Defeat: BEL 0 - 3 GER

How to stare: livestream

Live on TV: TIPIK - RTBF

Time (BEL)
12:54
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Team Test - Grade III
Result

72,265 %

How to stare: livestream
Time (BEL)
13:15
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's Singles TT9 Final
Result

Victory against Lin Ma (AUS)
3-1 (9-11 / 11-6 / 6-3 / 6-3)
1st place

How to stare: livestream

Live on Canvas (VRT) & RTBF Auvio

29

Time (BEL)
02:19
Sport
Swimming
Athlete Discipline
Men's 100m Breaststroke - SB14 - Heats
Result

10th place - 1:10.12

How to stare: livestream
Time (BEL)
03:25
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Women's 100m T34 Final
Result

7th place - 19.63

How to stare: livestream
Time (BEL)
06:15
Sport
Goalball
Athlete
Belgian Bulls
Discipline
Men's Preliminary - Group B
Result

Defeat: BEL 4 - 2 UKR

How to stare: livestream
Time (BEL)
08:00
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's Singles Second round
Result

Victory against Ben Weekes (AUS): 3-6/6-1/6-0

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
09:00 (after the single of Jef)
Sport
Wheelchair tennis
Athlete
Joachim Gerard – Jef Vandorpe
Discipline
Men's Doubles Second round
Result

Victory against Carneiro Silva/Rodrigues (BRA): 3-6/2-6

How to stare: livestream
Time (BEL)
11:00
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Team Test - Grade V
Result

77,047 %

How to stare: livestream
Time (BEL)
12:14
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Team Test - Grade IV
Result

73,825%

How to stare: livestream
Time (BEL)
12:30
Sport
Equestrian
Athlete
Michèle George – Manon Claeys – Barbara Minneci - Kevin Van Ham
Discipline
Team Test
Result

5th place team (Barbara, Michèle & Manon) - 223,13 %

How to stare: livestream
Time (BEL)
12:50
Sport
Boccia
Athlete Discipline
Mixed Individual BC2 Pools
Result

Defeat against Worawut Saengampa (THA): 3-2

How to stare: livestream

30

Time (BEL)
06:20
Sport
Boccia
Athlete Discipline
Mixed Individual BC2 Pools
Result

Victory against Will Hipwell (GBR): 8-1 (0-1/5-0/1-0/2-0)

How to stare: livestream
Time (BEL)
08:00
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's Singles Third round
Result

Defeat against Daniel Caverzaschi (ESP): 0-2 (3-6/4-6)

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
09:00
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's Singles Third round
Result

Defeat against Gustavo Fernandez (ARG): 0-2 (2-6/1-6)

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
09:40
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Freestyle Test - Grade IV
Result

3rd place - 75.680%

How to stare: livestream
Time (BEL)
10:00 (after singles matches)
Sport
Wheelchair tennis
Athlete
Joachim Gerard – Jef Vandorpe
Discipline
Men's Doubles Quarterfinals
Result

Defeat against Alfie Hewett - Gordon Reid (GBR): 0-2 (2/6-2/6)

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
10:14
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Freestyle Test - Grade V
Result

8th place - 70.860%

How to stare: livestream

Live on TV: TIPIK-RTBF / Eén
Streaming: www.sporza.be

Time (BEL)
11:10
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Freestyle Test - Grade V
Result

1st place - 80.590%

How to stare: livestream

Live on TV: TIPIK-RTBF / Eén
Streaming: www.sporza.be

Time (BEL)
11:49
Sport
Equestrian
Athlete Discipline
Freestyle Test - Grade III
Result

4th place - 73.840%

How to stare: livestream

31

Time (BEL)
01:11
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Time trial MC2
Result

2nd place - 11:55.45

How to stare: livestream
Time (BEL)
02:32
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Time trial MH4
Result

9th place - 44:07.03

How to stare: livestream
Time (BEL)
02:46
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Time trial MH3
Result

8th place - 45:14.66

How to stare: livestream
Time (BEL)
03:18
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Men's 200m T51 Final
Result

2nd place - 37:11

How to stare: livestream
Time (BEL)
03:18
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Men's 200m T51 Final
Result

3rd place - 38:33

How to stare: livestream
Time (BEL)
03:29
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Time trial MH1
Result

3rd place - 47:01.23

How to stare: livestream

Live on RTBF-Auvio
Replay on Tipik RTBF at 7 AM

Time (BEL)
03:40
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Women's Time trial WH3
Result

8th place - 41:07.14

How to stare: livestream
Time (BEL)
03:59
Sport
Archery
Athlete Discipline
Men's Individual Compound Open - 1/8 final
Result

Defeat against Against Ramezan Biabani (IRI): 142-143

How to stare: livestream

No livestream available

Time (BEL)
07:24
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Time trial MC3
Result

12th place - 38:54.84

How to stare: livestream
Time (BEL)
07:44
Sport
Road cycling
Athlete
Griet Hoet - Anneleen Monsieur
Discipline
Women's Time trial WB
Result

7th place - 52:07.58

How to stare: livestream
Time (BEL)
08:29
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Time trial MT2
Result

3rd place - 30:44.21

How to stare: livestream
Time (BEL)
10:45
Sport
Goalball
Athlete
Belgian Bulls
Discipline
Men's Quarterfinal
Result

Defeat BEL 3 - LTU 7

How to stare: livestream

Live on television: TIPIK-RTBF, www.sporza.be

Athlete results

1

Time (BEL)
02:35
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Road race MH1
Result

6th place - no official time

How to stare: livestream
Time (BEL)
07:15
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Road race MH4
Result

4th place - 2:23:54

How to stare: livestream

Tipik - RTBF

Time (BEL)
07:20
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Road race MH3
Result

5th place - 2:41:33

How to stare: livestream

TIPIK RTBF

2

Time (BEL)
02:48
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Road race MC2
Result

16th place - 2:19:19

How to stare: livestream
Time (BEL)
02:48
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Road race MC3
Result

8th place - 2:11:06

How to stare: livestream
Time (BEL)
06:00
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's Road race MT2
Result

2nd place - 52:15

How to stare: livestream
Time (BEL)
08:30
Sport
Road cycling
Athlete
Jonas Van de Steene – Jean-François Deberg – Laurence Vandevyver
Discipline
Mixed Team Relay
Result

8th place - 57:08

How to stare: livestream
Time (BEL)
12:52
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Women's Long Jump T63 Final
Result

9th place - 3.72

How to stare: livestream

3

Time (BEL)
06:00
Sport
Road cycling
Athlete
Griet Hoet - Anneleen Monsieur
Discipline
Women's Road race WB
Result

Did not finish

How to stare: livestream
Time (BEL)
13:46
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Men's 100m T51 Final
Result

1st place - 20.33

How to stare: livestream

TIPIK - RTBF
Vrt/Sporza

Time (BEL)
13:46
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Men's 100m T51 Final
Result

3rd place - 20:76

How to stare: livestream

TIPIK RTBF
Vrt/Sporza

4

Time (BEL)
02:42
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Women's 800m T34 Final
Result

7th - 2:24.96

How to stare: livestream
Time (BEL)
04:01
Sport
Athletics
Athlete Discipline
Women's 100m T63 Heats
Result

11th - 16:70

How to stare: livestream

5

Time (BEL)
13:00
Sport Athlete
Paralympic Team Belgium
Discipline
Closing Ceremony
How to stare: livestream

SPORZA - TIPIK RTBF