Resultaten Belgen Rio 2016

Ontdek hier de resultaten, dag per dag, van de 29 Belgische atleten die op de Paralympische Spelen van Rio 2016 deelnamen.

13
Time Sport Athlete Discipline Result
10:00
Equestrian
Team Test Grade II

11th - 67.471

10:00 - 12:30
Boccia
Mixed individuals BC3 seeding matches

Defeat 1-6 (0-2, 0-1, 1-0, 0-3)

10:00 - 12:30
Boccia
Mixed individuals BC3 seeding matches

Defeat 3-2 (0-1, 1-0, 2-0, 0-1)

10:34
Athletics
Men's 100m T51 final

1st - 21.15 - Paralympic Record

gold
12:00 - 22:30
Wheelchair tennis
Men's singles quarterfinals

Victory 0-2 (3-6, 3-6)

17:00 - 19:30
Boccia
Mixed individuals BC3 seeding matches

Not qualified - Victory 2-7 (2-0, 0-2, 0-1, 0-4)

Athlete results

7

Time
18:00
Sport
Opening Ceremony
Athlete
Paralympic Team Belgium

8

Time
09:00 - 10:20
Sport
Table tennis
Discipline
Men's singles T8 qualifications
Result

Defeat 3-1 (11-9, 11-7, 9-11, 14-12)

Time
10:20 - 12:20
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T9 qualifications
Result

Victory 3-0 (11-8, 11-3, 11-6)

Time
10:54
Sport
Swimming
Discipline
100m Men's 100m backstroke S14 heats
Result

9th - 1:06.83 - Not qualified

Time
18:40 - 20:00
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T11 qualifications
Result

Victory 3-1 (11-7, 11-5, 10-12, 11-8)

Time
20:00
Sport
Table tennis
Discipline
Men's singles T8 qualifications
Result

Victory 3-1 (11-7, 9-11, 11-4, 11-8)

9

Time
09:00 - 10:20
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T9 qualifications
Result

Victory 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)

Time
10:00 - 10:48
Sport
Track cycling
Athlete Discipline
Women's Individual Kilometer B finals
Result

8th - 1:12.402 

Time
12:25
Sport
Track cycling
Athlete Discipline
Men's individual pursuit C3 heats
Result

9th - 3:45.645

Time
12:25
Sport
Track cycling
Discipline
Men's individual pursuit C3 heats
Result

7th - 3:48.308

Time
15:00 - 18:00
Sport
Wheelchair tennis
Discipline
Men's singles first round
Result

Defeat 2-0 (6-2, 6-2) - Not qualified

Time
16:00 - 16:40
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T11 qualifications
Result

Victory 3-1 (11-6, 9-11, 14-12, 11-9)

Time
19:20 - 20:40
Sport
Table tennis
Discipline
Men's singles T8 qualifications
Result

Defeat 3-2 (9-11, 6-11, 11-8, 12-10, 20-18) - Not qualified

Time
20:00
Sport
Table tennis
Discipline
Men's singles T8 qualifications
Result

Defeat 3-1 (11-4, 11-5, 10-12, 11-3)

10

Time
11:03
Sport
Athletics
Discipline
Women's 400m T52 final
Result

2nd - 1:07.62 

Time
12:40 - 14:10
Sport
Boccia
Athlete
Cilissen - De Laender - Verwimp
Discipline
Mixed pairs BC3 preliminaries
Result

Defeat 4-2 (2-0, 2-0, 0-1, 0-1)

Time
16:30 - 17:54
Sport
Track cycling
Discipline
Men's individual kilometer C1-C3 finals
Result

10th - 1:12.583

Time
16:30 - 17:54
Sport
Track cycling
Athlete Discipline
Men's individual kilometer C1-C3 finals
Result

12th - 1:13.668

Time
17:20 - 18:50
Sport
Boccia
Athlete
Cilissen - De Laender - Verwimp
Discipline
Mixed pairs BC3 preliminaries
Result

Defeat 7-3 (3-0, 2-0, 2-0, 0-3)

Time
18:06
Sport
Athletics
Discipline
 Women's 100m T34 final
Result

8th - 21.02

Time
18:27
Sport
Athletics
Discipline
Women's long jump T42 final
Result

9th - 2.99m

Time
19:00 - 19:45
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T11 quarterfinals
Result

Qualified - 5-11, 13-11, 11-2, 12-10

Time
19:19
Sport
Athletics
Discipline
Men's 1500m T38 final
Result

8th - 4:54.77

Time
19:45 - 20:30
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T9 quarterfinals
Result

Qualified - 9-11, 4-11, 9-11

11

Time
10:00 - 10:45
Sport
Track cycling
Athlete Discipline
Women's individual 3km pursuit B heats
Result

7th - 3:40.770 - Not qualified

Time
10:30
Sport
Swimming
Discipline
Men's 200m freestyle S14 heats
Result

5th - 2:08.14 - Not qualified

Time
10:43
Sport
Swimming
Discipline
Women's 200m freestyle S14 heats
Result

6th - 2:20.52 - Qualified

Time
10:53
Sport
Swimming
Discipline
Men's 200m individual medley SM10 heats
Result

8th - 2:16.16 - Qualified

Time
11:00
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's singles second round
Result

Victory - Qualified

Time
11:00 - 14:10
Sport
Boccia
Athlete
Cilissen - De Laender - Verwimp
Discipline
Mixed pairs BC3 preliminaries
Result

Victory 7-0 (2-0, 1-0, 2-0, 2-0) - Not qualified

Time
11:45 - 12:30
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T9 semifinals
Result

Victory 0-3 (5-11, 8-11, 4-11) - Qualified

Time
12:30 - 13:15
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T11 semifinals
Result

Victory 3-0 (11-6, 14-12, 14-12) - Qualified

Time
15:30
Sport
Wheelchair tennis
Athlete
Denayer - Gérard
Discipline
Men's doubles second round
Result

Defeat - Not qualified

Time
18:37
Sport
Swimming
Discipline
 Women's 200m freestyle S14 final
Result

7th - 2:19.91

Time
18:59
Sport
Swimming
Discipline
Men's 200m individual medley SM10 final
Result

7th - 2:16.94

Time
20:15 - 21:00
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T9 final
Result

Victory 3-0 (11-8, 11-7, 11-4)

12

Time
10:00
Sport
Equestrian
Discipline
Team Test Grade IV
Result

1st - 75.286%

 

Time
10:00
Sport
Equestrian
Discipline
Team Test Grade IV
Result

5th - 69.476%

Time
13:00
Sport
Equestrian
Discipline
Team Test Grade Ia
Result

18th - 68.174%

Time
13:00
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's singles third round
Result

Victory 2-0 (6-0, 6-0) - Qualified

Time
16:00 - 16:45
Sport
Table tennis
Athlete Discipline
Men's singles T11 final 
Result

Victory 3-2 (11-8, 16-18, 11-13, 11-5, 11-8)

13

Time
10:00
Sport
Equestrian
Discipline
Team Test Grade II
Result

11th - 67.471

Time
10:00 - 12:30
Sport
Boccia
Discipline
Mixed individuals BC3 seeding matches
Result

Defeat 1-6 (0-2, 0-1, 1-0, 0-3)

Time
10:00 - 12:30
Sport
Boccia
Discipline
Mixed individuals BC3 seeding matches
Result

Defeat 3-2 (0-1, 1-0, 2-0, 0-1)

Time
10:34
Sport
Athletics
Discipline
Men's 100m T51 final
Result

1st - 21.15 - Paralympic Record

Time
12:00 - 22:30
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's singles quarterfinals
Result

Victory 0-2 (3-6, 3-6)

Time
17:00 - 19:30
Sport
Boccia
Discipline
Mixed individuals BC3 seeding matches
Result

Not qualified - Victory 2-7 (2-0, 0-2, 0-1, 0-4)

14

Time
09:31
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's time trial H4
Result

10th - 30:32.66

Time
09:48
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's time trial H3
Result

7th - 30:53.37 

Time
10:01
Sport
Swimming
Discipline
Women's 100m breaststroke SB14 heats
Result

6th - 1:23.17 - Qualified 

Time
10:18
Sport
Equestrian
Discipline
Individual Test Grade IV
Result

6th - 68.000%

Time
10:18
Sport
Road cycling
Discipline
Men's time trial H2
Result

5th - 36:30.00 

Time
11:18
Sport
Equestrian
Discipline
Individual Test Grade IV
Result

2nd - 74.333%

Time
11:30
Sport
Table tennis
Athlete
Ledoux - Loicq
Discipline
Men's team T8 round 1
Result

Defeat 0-2 (1-3, 0-3) - Not qualified

Time
13:15
Sport
Boccia
Discipline
Mixed individuals BC3 seeding matches
Result

Not qualified - Defeat - 3-4 (0-3, 1-0, 2-0, 0-1)

Time
13:30
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's singles semifinals
Result

Defeat 2-0 (7-5, 6-3) - Not qualified

Time
14:28
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's time trial C3
Result

12th - 22:25.67

Time
14:44
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Women's time trial B
Result

15th - 43:34.20 

Time
15:23
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's time trial T1-2
Result

10th - 27:03.03

Time
17:40
Sport
Athletics
Discipline
Women's 400m T34 final
Result

Disqualified

Time
18:13
Sport
Swimming
Discipline
Women's 100m breaststroke SB14 final
Result

6th - 1:22.73

15

Time
09:00
Sport
Equestrian
Discipline
Individual Test Grade II
Result

12th - 66.714%

Time
09:35
Sport
Road cycling
Discipline
Men's road race H2
Result

5th - 1h23m14s / +7:51

Time
09:47
Sport
Swimming
Discipline
Men's 100m breaststroke SB6 heats
Result

9th - 1:31.22 - Not qualified

Time
10:04
Sport
Swimming
Discipline
Men's 400m freestyle S10 heats
Result

14th - 4:25.14 - Not qualified

Time
12:45
Sport
Equestrian
Discipline
Individual Test Grade Ia
Result

17th - 67,565%

Time
14:15
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's road race H4
Result

5th - 1h28m57s / + 00:09

Time
14:20
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's road race H3
Result

4th - 1h33m17s / + 00:00

16

Time
09:30 - 11:30
Sport
Road cycling
Discipline
Men's road race C3
Result

2nd - 1:49.11

Time
09:30 - 11:30
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's road race C3
Result

Did not finish

Time
10:10
Sport
Equestrian
Discipline
Freestyle Test Grade IV
Result

1st - 76.300%

Time
12:00 - 22:30
Sport
Wheelchair tennis
Athlete Discipline
Men's singles bronze medal match
Result

3rd - 0-2 (4-6, 2-6)

Time
13:00 - 14:10
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Men's road race T2
Result

6th - 54:23

Time
15:00 - 15:45
Sport
Road cycling
Athlete
Deberg - Hindricq - Van de Steene
Discipline
Mixed team relay H2-5
Result

3rd - 34:02

17

Time
10:55
Sport
Athletics
Discipline
Men's 400m T51 final
Result

Victory - 1:20.82 

Time
11:04
Sport
Athletics
Discipline
Women's 100m T52 final
Result

3rd place - 20.12

Time
11:29
Sport
Swimming
Discipline
Women's 200m individual medley SM14 heats
Result

5th - 2:37.31 - Qualified

Time
12:02
Sport
Athletics
Discipline
Women's 100m T42 heats
Result

6th - 19.85 - Not qualified

Time
13:05
Sport
Road cycling
Athlete Discipline
Women's road race B
Result

14th - 2:19.11

Time
19:58
Sport
Swimming
Discipline
Women's 200m individual medley SM14 final
Result

5th -2:36.54

18

Time
18:00
Sport
Closing Ceremony
Athlete
Paralympic Team Belgium